• by مدیر سایت
  • آبان 15, 1395
  • 0 Comments

پایان‌نامه ارشد رشته مدیریت تکنولوژی گرایش انتقال تکنولوژی تحلیل لایحه الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت

پایان نامه

 عنوان کامل پایان نامه :

تحلیل لایحه الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت با توجه به اقتضائات اسلامی پیشرفت در حوزه علم و فناوری

پایان‌نامه کارشناسی ارشد  رشته مدیریت تکنولوژی گرایش انتقال تکنولوژی

تکه هایی از متن :

1ـ6ـ تعریف مفاهیم و واژه‌های اختصاصی پژوهش

لایحۀ الگوی اسلامی ـ ایرانی­پیشرفت:

لایحه‌ای که براساس ماده 1 قانون برنامۀپنجم توسعه، توسط دبیرخانۀ مربوطه در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی پس از مطالعات و هم‌اندیشی ها و دریافت نظرات مراکز فکری، اعم از حوزوی و دانشگاهی و قوای مختلف تدوین شده است. این الگو پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی، مبنای تدوین برنامۀ ششم و برنامه های بعدی قرار خواهد گرفت. این لایحه در 21 ماده و 2 تبصره تنظیم گردیده است.

اقتضائات اسلامی پیشرفت در حوزۀ علم و فناوری:

اقتضائات اسلامی پیشرفت در حوزۀ علم و فناوری را در دو بُعد می‌توان بررسی کرد:

بُعد نظری: قبل از توضیح این اصطلاح لازم است مقدمه‌ای در این‌باره بیان شود:

برای شکل‌گیری و توسعۀ دانش و فناوری، ­افزون بر شناخت وضع موجود و ترسیم وضع مطلوب، ­مبانی بینشی و ارزشی که ریشه در مکتب‌های فکری دارند نیز نقش مهمی را ایفا می‌کنند. در طراحی نظام علم و فناوری هر کشور، ­نمی‌توان مبانی و زیرساخت‌های فکری را در آن کشور نادیده گرفت. در این بُعد منظور از اقتضائات اسلامی پیشرفت، ­در حوزۀ علم و فناوری، ­همان مبانی بینشی و ارزشی اسلامی است که می‌بایست ناظر بر ساختار نظام علم و فناوری باشد. مبانی بینشی ناظر به امور هستی‌شناسانه است که به صُوَرِ مختلف، ­نظام علم و فناوری را تحت تأثیر قرار می‌دهد و مبانی ارزشی بایدها و نبایدهای حقوقی و اخلاقی‌اند که به رفتارها در راه دستیابی به غایات سامان می‌دهند؛ متکفّل بیان مبانی ارزشی، مکاتب اخلاقی هستند که در آن‌هاهرآنچه به سود و کمال انسان باشد باارزشند و هرچه مانع رسیدن انسان به کمال مطلوب یا سعادت باشد ضد ارزش به شمار می‌آیند. آنچه در این پژوهش به عنوان مبانی بینشی و ارزشی اسلامی آورده می‌شود، ­مجموعۀ بینش‌‌ها و ارزش‌هایی است که ریشه در منابع دین اسلام داشته و پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم آن‌ها را تبیین و تفسیر کرده‌اند و می‌بایست ناظر بر نظام علم و فناوری قرار گیرد (مجموعۀ مطالعات پشتیبان سند تحول راهبردی علم و فناوری کشور، ­1389).

بُعد عملی: افزون بر شناسایی مبانی بینشی و ارزشی اسلامی که می‌بایستی ناظر بر نظام علم و فناوری در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت باشد، ­راهبردهای حرکت به سمت تولید علم و فناوری با لحاظ آن مبانی نیز ضروری است؛ به عبارت دیگر، ­یافتن آن مبانی و ارائه آن، ­بدون تلاش در جهت حرکت به سمت تولید علم و فناوری بر اساس آن مبانی، ­کاری ابتر و بی‌ثمر است. منظور از اقتضائات اسلامی پیشرفت در بعد عملی، ­همان راهبردهای حرکت به سمت تحقّق اهداف الگو می‌باشد. این راهبردها با الهام از نظرات نخبگان در حوزه‌های مرتبط بدست‌آمده و در این تحقیق از طریق پرسشنامه، ­اعتبارسنجی آن‌ها انجام می‌پذیرد و در نهایت لایحۀ مذکور از جهت توجه به این راهبردها مورد سنجش قرار خواهد گرفت.

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد : تحلیل لایحه الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت با توجه به اقتضائات اسلامی

برچسب‌ها:,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *