دانلود رایگان پروژه درباره کنترل کیفیت با فرمت ورد

مقدمه

همانطور که می دانیم هرگونه تصمیم گیری نیازمند به اطلاعات است و هرگونه از اطلاعات نیازمند به داده است. پس باید داده داشت تا تصمیم گرفت. برای این منظور بایستی داده ها را ثبت کرد. داده ها چیزی فراتر از اعداد و ارقام هستند ، داده ها برای تجزیه وتحلیل مسائل و مشکلات مختلف فرآیند ، مورد استفاده قرار میگیرند .آنچه که مهم و مفید است اطلاعات است ، اطلاعات همان داده های پردازش شده اند .

یکی از مهمترین بحثهای که در شرکتها به آن توجه خاصی می شود، بحث مدیریت استراتژیک و برنامه ریزی استراتژیک می باشد. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود  که امروزه شرکتها باید در فضای بین المللی فعالیت کنند و دیگر نمی توانند صرفاً به صورت به صورت شرکتهایی چند محلی فعالیت داشته باشند. امرزوه بحث پیوستن به WTO نیز در کشورمان به صورت جدی مطرح شده است و سازمانها و شرکتها بیش از پیش به ضوررت و اهمیت بحثهای استراتژیک پی برده اند و می دانند که سلامتی بلند مدت سازمان در گرو مدیریت استراتژیک است.

مجتمعی که در این تحقیق مورد بررسی قرار خواهد گرفت،مجتمع کوشا پلاستیک می باشد و صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند و ما نیز آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. صنعت لوله و اتصالات پلی اتلین می باشد. در ابتدای این تحقیق در مورد محصولات پلی اتیلن مطالبی ذکر خواهد شد. سپس به معرفی مجتمع کوشا پلاستیک به صورت اجمالی خواهیم پرداخت. شناسایی محیط خارجی ، محیط داخلی و گرد آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات محیطی، تدوین استراتژی کسب و کار نیز از مراحل بعدی این تحقیق خواهد بود، که از نظر شما خواهد گذشت.


 

معرفی کارخانه و محصول:

مجتمع تولیدی صنعتی کوشا پلاستیک واقع در شهرک صنعتی ملایر که لوله های پلی اتیلن در ابعاد مختلف تولید می کند نوع مالکیت این شرکت خصوصی بوده ودر سال1386تاسیس و در سال 1390 به دست معاون اول رئیس جمهور استارت خورد .

این شرکت نیز تولید کننده ی انواع قالب های پلیمری – ساخت انواع کالیبرها و ساخت انواع ماشین های پلیمری می باشد .

مواد اولیه این شرکت پلی اتیلن و دوده ی کربن است که از پتروشیمی های داخلی و از کشور کره تامین می شود . اگر مواد اولیه تغییر کند آزمایش کنترل کیفیت بر روی محصول جدید انجام می شود .

هر ساله دستگاه های این شرکت به روز می شود و سالیانه مقدار دو هزار تن تولید دارد .

جدول مشخصات لوله های پلی اتیلن و ساخت برای استاندارد 20-14427 می باشد .

انواع دستگاه های مورد استفاده در کارخانه :

  • موتور گیربکس
  • سیلندر ماردون
  • المنت
  • قالب به اتفاق سایزبندی
  • وکیوم شکل دهی ( خلاء)
  • وان خنک کننده
  • دستگاه مارک زن و متراژ زن
  • دستگاه کشش و کلاف جمع کن

تشریح سیستم کارخانه وبهبود کارخانه

در این کارخانه سیستم کنترل کیفیت به صورتی است که محصول را از چند لحاظ که در زیر آورده شده بررسی و آزمایش می کنند و با توجه به نتیجه این آزمایشات تصمیم به بعبود کیفیت یا ادامه همان روند گرفته میشود استانداردی ک در این شرکت وجود دارد استاندارد 2-14427لوله های پلی اتیلن است.

آزمایشات کنترل کیفیت کارخانه

1-ازمایش تست فشار هیدرو استاتیک:در این مرحله لوله را ب طول یک متر بریده و دو طرف ان بسته شده و داخل وان ابی که دمای ان 20-23 درجه سانتی گراد است قرار میگیرد و بسته به نوع لوله در فشار مشخصی قرار میدهیم مثلا قطر63 باید فشاری برابر 19.1 اتمسفر تحمل کند.

2-فشار ترکیدگی :به این صورت است که بعداز تست فشار هیدرو استاتیکی فشار را تا جای که لوله بترکد بالا می برند  وبعداز ترکیدت لوله درجهی فشار خوانده شده ویاد داشت می شود

3-تست دوده(مستربچ) :در این ازمون تکه ی ازلوله را بریده و وزن کشی می شود سپس در درون شیشه ی قرار داده و به کوره ای که 600 درجه ی سانتی گراد حرارت دارد هدایت می شود برای جلو گیری از اشتعال به درون شدشه گاز نیتروزن دمیده می شود و بعداز اتمام ازمایش مجداد وزن مواد درون شیشه را اندازه گیری می کنند واز وزن مواد اولیه کم می کنند

مستربچ=وزن اولیه_وزن بعداز ازمایش

4-تست چگالی :در این مرحله تله ای از لوله بریده شده و وزن کشی میشود سچس ان را توسط نخی به درون بشری که حاوی اتانول است قرار میدهند به صورتی که باید مغلق باشد و بعد از 15دقیقه خارج میکنیم ودوباره وزن کشی می کنیم سپس وزن اولیه را ازوزن بعداز ازمایش کم می کنیم تا چگالی بدست بیاید.

5-اندازه گیری:در این قسمت توسط کولیس قطر خارجی –داخلی وضخامت جداره اندازه گیری شده و یاداشت میشود .برای ضخامت لوله چون ممکن است ضخامت در دور تا دور لوله یکسان نباشد از چهار قسمت اندازه گیری شده و سپس میانگین گرفته میشود.

6-تست مشخصات ظاهری:در این مرحله لوله از لحاظ صافی سطح –حباب داربودن و وجود ترک مورد بازرسی قرار میگیرد.

آشنایی با صنعت لوله و اتصالات پلی اتیلن

لوله ها عموماً یک محصول صنعتی بوده که طیف گسترده ای از کاربردها را تحت پوشش قرار می دهند. انتقال انواع مایعات، گازها، سوسپانسیونها و جامدات پودری و ذره ای و همچنین کاربردهای پزشکی و کشاورزی ازجمله مواردی هستند که خطوط لوله را بعنوان یکی از سیستمهای مهم انتقال مطرح مینمایند. جنس لوله ها با توجه به شرایط ویژه مصرف می تواند از انواع الومینوم و آلیاژهای آن، فولاد و آلیاژهای آن نظیر مولیبدن و کروم، سیمان، بتن، بتن تقویت شده، سمیان و آریست، شیشه، انواع ترموستها و ترموپلاستها و حتی در مواردی چوب باشد که در این میان حدود 10% از کل لوله های مصرفی به لوله های پلاستیکی اختصاص دارد. حدود 80% مصرف جهانی لوله های پلاستیکی را لوله های پی وی سی تشکیل میدهند که پلی اتلین بادارا بودن 16% بازار پس از آن قرار می گیرد.

انجام مطالعات بازار و بررسی ماهیت محصول از جهت مصارف داخلی و پتانسیل صادراتی نیز می تواند راهگشای مطمئنی برای انجام مطالعات دقیق تر و در نهایت احداث چنین واحدهایی باشد که بدلیل مستقل بودن طرح از زمان و مکان معین، تنها ملاحظات کلی مربوط به آنها مدنظر خواهد بود.

تاریخچه پلی اتیلن

پلی اتیلن بطور اتفاقی در سال 1933 در شرکت ICI انگلستان کشف و بلافاصله پس از کسب امتیازات برجسته بازرگانی بطور همگانی در سراسر دنیا تا به امروز بکار گرفته شد. 60% تولیدات امروز به مصرف پلی اتیلن های بسته بندی (Film packaging) میرسد. لیکن از آنجاییکه موارد مصرف برای تولیداتی که بایستی از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، (نظر باک بنزین، روکش و عایقهای کابلی، بشکه های مواد شیمیایی و لوله های تحت فشار) وسیعتر بوده و نتیجه عدم رعایت کیفیت مناسب ، ضررهای جبرانناپیذری را بجای خواهد گذاشت، بایستی از استانداردها و مشخصه هایی استفاده نمود که سلامت و کیفیت و بهره دهی آن را تضمینا مثلا لوله پلی اتیلن بتواند در زیر زمین حدود 100 سال عمر نماید.

لذا مواد مخصوص لوله پلی اتیلن و سیستمهای تولید در طول سالیان گذشته مرتباً توسعه و بهبود یافته و نتیجه اینکه بکار گیری این ماده در صنایع آب و گاز بصورت وسیعی در حال حاضر، معمول گردیده است.

چرا پلی اتیلن را برای لوله (pipe) استفاده می نمایید؟

موفقیت در بکار گیری لوله پلی اتیلن فشار قوی براحتی و اتفاقی بدست نیامده، بلکه سیستم بدلیل داشتن فواید و مزایای فراوان در مقابل سیستمهای سنتی آهنی، فولادی و سیمانی نظیر عدم پوسیدگی تحت هر شرایطی داشتن انعطاف در مقابل حرکتهای خاک و نشست ناپذیری از محل جوشها، پدیده هایی که در سایر انواع لوله باعث از بین رفتن آنها حتی قبل از رسیدن عمر پیش بینش شده برای آنها می گردند، بدست آورده است.

از آنجاییکه پلی اتیلن ماده ای بی روح (inert) می باشد، بر خلاف آهن و سیمان در مقابل خاکهای اسیدی و با سایر شرایط فاسد کننده قابل پیش بینی و یا غیر قابل پیش بینی مقاوم بوده و هرگز اسیب نخواهد دید. هیچگونه نیاز به روکش مجدد بمنظور مقاوم نمودن آنها در مقابل شرایط محیطی نداشته و در نتیجه هزینه اضافی در بر ندارد.

خاصیت انعطاف پذیری این لوله ها در مقابل رانش زمین، زلزله و یا تغییرات دما، فوق العاده بوده و تنها لوله های انتقال آب و گاز پلی اتیلن در زلزله 1995 کوبه ژاپن سالم باقی ماندند.

چون لوله پلی اتیلن اغلب بوسیله جوش بهم پیوند داده می شود، لذا فاقد ریسک نشت از محل جوشها بوده، در صورتیکه سیستمهای دیگر از محل اتصالات و درزهای انجام شده بکرات آسیب دیده اند.

بررسی محیط خارجی شرکت:

ویژگیها و مشخصات فنی محصول:

لوله های پلاستیکی (پلی اتیلن) بعنوان یک محصول با خصوصیات شناخته شده ، قابل پیش بینی و شکل ظاهری قابل تجدید از زمینه های مصرفی روبه روشده برخوردار می باشد. این محصولات از نقطه نظر مشخصات فیزیکی و کاربرداری انواع بسیار متنوع و متفاوتی بوده که برای هر کدام از این انواع، استانداردهای خاصی نیز تدوین گردیده است. مباحث ارائه شده در ذیل  خلاصه ای از این تقسیم بندی را ارائه مینماید.

طبقه بندی انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن:

تقسیم بندی انجام شده برای این محصول عمدتاً بر مبنای خصوصیات فیزیکی و کاربرد آنها می باشد که در ذیل مورد بررسی قرار گرفته است.

الف) طبقه بندی محصول براساس مشخصات فیزیکی:

از جمله خصوصیات اصلی لوله های پلی اتیلن می توان به ضربه پذیری، سختی کم (که اجازه پیچش با قطر کم را می دهد) ذوب حرارتی، مقاومت در مقابل خوردگی و سایش، سهولت دسترسی به قطرهای بالاتر و سهولت و حمل و نقل  اشاره نمود که هر یک از این موارد می توانند موجب بهبود شرایط پذیرش یک محصول گردند. عمده ترین وجه تمایز  لوله های پلی اتیلن عرضه شده به بازار را می توان در اختلاف دانسیته های آنها دانست.

پلی اتیلن سبک با وزن مخصوص در حدود  925/0 – 91/0 گرم بر سانتی متر مکعب از انعطاف پذیری و سهولت حمل و نقل بالائی برخوردار می باشد.

پلی اتیلن متوسط با وزن مخصوصی در حدود 946/0-94/0 گرم بر سانتیمتر مکعب از انعطاف پذیری کمتری نسبت به نوع سبک برخوردار می باشد.

پلی اتیلن سنگین با وزن مخصوصی در حدود 965/0-941/0 گرم بر سانتیمتر مکعب مقاومت بسیار مطلوبی در مقابل ترکیدگی داشته و در انتقال هوایا مایعات پرفشار از آن استفاده می گردد. رزین های مورد استفاد در این لوله ها می بایست در مقابل مکانیزم رشد ترکهائی که منجر به شکست لوله میگردند از مقاومت مطلوبی برخوردار می باشند.

قطر خارجی هر یک از این لوله ها بترتیب ذیل بوده که متناسب با این قطر و شار عملکرد آن می توان ضخامت مورد نظر برای ساخت را تعیین نمود.

نوع محصول قطر خارجی (ملیمتر)
لوله های پلیت اتیلنی نرم (سبک) 200- 10
لوله های پلی اتیلنی متوسط 500- 10
لوله های پلی اتیلنی سخت(سنگین) 1000-10

از جمله خصوصیات مهم لوله های پلی اتیلن می توان به مقاومت در برابر فشار هیدروستاتیکی کشش و همچنین شکنندگی آنها اشاره نمود که مشخصات مربوط به این موارد در استاندارد تدوین شده از سوی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (استاندارد شماره 1331) ارائه شده است.

بسته بندی این محصولات نیز بصورت حلقه ای یا دسته هائی از قطعات بریده شده 6، 9 یا 12 متری انجام گردیده و به بازار مصرف عرضه می شود.

ب) طبقه بندی محصول براساس کاربرد:

کاربردهای مختلف انواع لوله های پلاستیکی (دربر گیرنده لوله های پلی اتیلن نیز میباشد) را می توان به سه دسته صنعتی، خدماتی و ویژه تقسیم نمود که این تقسیم بندی بشرح جدول  میباشد.

هر یک از این لوله ها با توجه به کاربرد منظور و منظور نمودن استحکام، عمر مصرف و بطور کلی خصوصیات مورد نظر در سرویس از جنس ویژه ای ساخته می شود که برای لوله های پلی اتیلن این مورد به دانستیه های مختلف و احتمالا مواد افزودنی دیگر محدود می گیرد.

 

 

جدول جمع بندی کاربردهای انواع لوله های پلاستیکی

نوع کاربرد موارد مصرف
صنعتی انتقال مواد شیمیایی

فاضلابهای صنعتی و خانگی

خدماتی کانالهای برق و تلفن

سیستمهای اب پاش مزرعه

لوله های چاه، ناودانهای آب

ویژه مصارف پزشکی: سوزنهای زیر جلدی، لوله های خلاء دندانپزشکی و جراحی

مصارف خوراکی، نی های آشامیدنی

 

از میان کاربردای ذکر شده در جدول فوق، لوله های پلی اتیلن ساخته شده برای استفاده های صنعتی و خدماتی عمدتاً از نوع سنگین بوده تا حداکثر سختی، قدرت کششی و مقاومت در برابر درجه حرارتهای بالا را نشان دهند. این در حالیست که لوله های مورد استفاده در مصارف ویژه پزشکی معمولاً از نوع سبک می باشند.

استانداردهای ملی و جهانی لوله و اتصالات پلی اتیلن:

جهت عرضه هر کالای مصرفی در بازار، دارا بودن کیفیتی مطلوب از مهمترین وظایف تولید کنندگان می باشد. در این راستا رعایت استانداردهای ملی جهت مصارف داخلی و استانداردهای جهانی که جهت صادرات امری الزامی خواهد بود. در این میان موفقیت در بالا بردن میزان فروش محصول همراه با کاهش قیمت تمام شده و از موارد حائز اهمیتی است که در صحنه رقابت با سایر تولید کنندگان باید مورد توجه قرار گیرد.

اولین مرجع در این زمینه، استانداردهای تدوین شده از سوی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بوده که فهرست استانداردهای مربوط به لوله و  اتصالات پلی اتیلن در جدول  ارائه شده است.

از جمله متداولترین استانداردهای جهانی می توان به ASTM اشاره نمود که در آن بیش از 10 مورد برای روشهای آزمایش و ارزیابی خصوصیات پلی اتیلن مصرفی در لوله و تعدادی استاندارد پیشنهادی دیگر جهت اتصالات ونصب لوله های پلی اتیلن مبنای عمل قرار گرفته است. دیگر استانداردهای متداول بین المللی DIN , BSI میباشند که پیرامون پلی اتیلن و اتصالات مربوطه مطالبی را منتشر نموده اند.

.دانلود رایگان پروژه درباره کنترل کیفیت با فرمت ورد

برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *