پایان نامه ترجمه ی کتاب النقد والدلاله ، نحو تحلیل سیمیائی للأدب تألیف محمد عزام نقد ودلالت ، به سوی تحلیل نشانه شناختی ادبیات

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

دانشگاه علامه طباطبایی
دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی
 
پایان نامه کارشناسی ارشد
 
ترجمه ی کتاب النقد والدلاله ، نحو تحلیل سیمیائی للأدب تألیف محمد عزام نقد ودلالت ، به سوی تحلیل نشانه شناختی ادبیات
 
http://tahghigh20.ir
http://docs.full-thesis.net غلامرضا مستعلی پارسا
استاد مشاور
محمد رضا حاج آقا بابایی
برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود
تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
چکیده:
نقد ادبی، امروزه فراز و نشیب های زیادی را طی نموده، در روزگار قدیم دانشمندان ومحققان ایرانی و عرب زبان در این زمینه کوششهای درخور توجهی را به عمل آوردند، که سالیان سال سرچشمه ومنبع بسیاری از بحث های نقد ادبی و خوانش های نقادانه متن ها وآثار ادبی واقع گشته است. در زمان معاصر هم تعداد معتنی بهی از محققان و منتقدان ادبی با الهام گیری از روش های محققان دوره های پیشین و با روی آوردن به آخرین متدهای به کار گرفته در مغرب زمین، همت گماردند.
در این تحقیق دو بخش اصلی دنبال شده است، نخست خلاصه ی فشرده ای از تاریخ نقد ادبی در ایران آورده شده و به بحث نشانه شناسی و مطالعات و تحقیقات انجام گرفته درین زمینه، اشاره شده است.
در بخش دوم این تحقیق کتاب النقد و الدلاله … نحو تحلیل سیمیائی للأدب [نقد ودلالت… به سوی تحلیل نشانه شناختی ادبیات] تألیف نویسنده عرب زبان سوری محمد عزّام؛ به زبان فارسی ترجمه شده و توضیحاتی که در خور بحث بود، ارائه گردید.
انتخاب این کتاب برای این تحقیق چندین هدف را دنبال می کند:

  1. دیدگاه منتقدان و تحلیل گران ادبی عرب زبان در مورد بحث نشانه شناسی برای محققان و پژوهشگران ادبی فارسی زبان بسط داده شود. زیرا آشنایی با رویکرد منتقدان عرب نسبت این مباحث از سوی علاقمندان در ایران زمین شاید گامی برای پیوند هر چه بیشتر دو فرهنگ وادبیات باشد.
  2. ارائه مفاهیم جدید ادبیات و ارجاع دادن آنها به کوششهای قدیمی که از سوی بسیاری از دانشمندان ومحققان ایرانی و عرب زبان به عمل آمده است؛ به طور جزم می توان گفت  فرهنگ وادبیات این مرز وبوم از این مباحث بسیار غنی است،  و بسیاری از مباحث جدیدی که در غرب مطرح می شوند ریشه در فرهنگ و ادبیات جهان اسلام دارند، در فصل سوم وچهارم کتاب یاد شده به طور مفصل به این مسأله اشاره گردید.
  3. میان تلقی فرهیختگان عرب و فرهیختگان ایرانی از مفاهیم جدید نقد ادبی به ویژه نشانه شناسی مقایسه ای انجام شود؛  تا مباحث تطبیقی را در ادبیات فارسی وعربی بارورتر سازد.

کلید واژه: نشانه شناسی- – نقد نشانه شناختی- دلالت – دال – مدلول
 برای دانلود پایان نامه اینجا کلیک کنید

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *