سئو برای استارت آپ ها

نکات کلیدی سئو سایت واسه یه استارت آپ

در دنیای مدرن امروز ساخت سایت به تنهایی نمی تونه هم جهت با برندینگ و شروع یه استارت آپ به درد بخور واقع شه بلکه شما در کنار اون نیاز به رعایت اصول سئو و کسب جایگاه مناسب در یافته های جستجوی گوگل دارین. چون که مشتریان خیلی راحت با جستجوی نام تجاری شما می تونن به سایت مراجعه کرده و از خدمات و اجناس اون برند تجاری اطلاعات مفیدی رو به دست بیارن.  با این وجود، برون سپاری سئو در اول کار و کاسبیای کوچیک می تونه هزینه بر باشه ولی با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول کلیدی که در این مقاله از به اونا می پردازیم؛ می تونین اقدامات اولیه هم جهت با سئو و بهینه سازی سایت رو خودتون انجام بدین.

سئو

راه اندازی اولیه سایت

۱)ساخت حساب Install Google Analytic

این وسیله قوی به شما کمک میکنه که رشد و پیشرفت خود رو تحت نظر بگیرین. بدونین کاربران چیجوری به سایت شما وارد می شن، از چه صفحاتی بازدید میکنن و چه وقتی از اون خارج می شن؟ آدمایی که از راه موتورهای جستجو به سایت شما وارده شدن بیشتر با اون درگیر می شن یا تاثیر تبلیغات بر اونا بیشتر بوده؟ واسه جواب دهی به این سوالات و چندین سوال اساسی دیگه شما به یه آمارگیر قوی نیاز دارین.

۲) ساخت حساب در گوگل وب مستر

وسیله وبمستر گوگل یا همون google search console به شما کمک میکنه تا بر سلامت سایت خود نظارت کامل داشته باشین. بخشای جور واجور این وسیله واسه افزایش سرعت ایندکس، شناسایی خطاهای موجود در سایت و بررسی کلمات کلیدی سایت شما بسیار به درد بخور میشه. مهم بودن این وسیله وقتی واسه شما مشخص میشه که سایت شما با افت یهویی بازدید یا مشکلاتی مثل این مواجه شه.

مشکلات

۳) اتصال حساب گوگل وب مستر به گوگل آنالتیک

با این کار اطلاعات دریافت شده از وسیله آمارگیر میتونه واسه تحلیل جایگاه و پیشرفت شما استفاده کرده شه و همه آمارها تو یه فضای واحد بررسی شن.

نقشه سایت به رباتای گوگل کمک میکنه تا درک بهتری از سایت شما و صفحات اون داشته باشن، دقیقا بدونن که هر صفحه ای در چه وقتی ایجاد شده و آخرین بروزرسانی اون چند وقت پیش بوده. در مقالات قبلی در مورد آموزش ساخت نقشه سایت مطلبی ارائه کردیم. پس از ساخت نقشه باید اونو از راه گوگل وبمستر به موتور جتسجو معرفی کنین.

۵) مدیریت فایل robots.txt

این فایل به شما کمک میکنه که دسترسی رباتای گوگل رو به بخشایی از سایت خود محدود کنین. با مطالعه مقاله آموزش فایل robots.txt در پیدا میکنین که چیجوری باید از دستورات و وسایل اون بهره ببرین.

جستجو و تعیین کلمات کلیدی

 • یه لیست از همه اجناس و خدمات خود جفت و جور کنین تا از نیازای مشتریان خود آگاهی به دست بیارین. شما می تونین در این مرحله اجناس و خدمات خود رو دسته بندی کنین.
 • با به کار گیری وسیله KeywordPlanner گوگل می تونین از کلمات کلیدی پر جستجو خبردار شین.
 • این وسیله گوگل که در مقالات بسیاری در وب سیما درباره اون صحبت کردیم این امکان رو بوجود میاره تا از کلمات کلیدی پر بازدید آگاهی لازم رو به دست بیارین و روش هدف دار بازاریابی محتوایی و سئو سایت خود رو در همین زمینه انجام بدین. نکته ای که در این بخش می تونیم بگیم اینه که به کلمات کم بازدید هم توجه کنین چون که این کلمات رقابت کمتری داشته و دلیل می شن خیلی راحت جایگاه مناسبی در صفحه اول گوگل به دست بیارین.

  بازاریابی محتوا

  سئو داخلی سایت

  پس از شناسایی کلمات کلیدی می تونین خیلی راحت سئو داخلی سایت خود رو انجام بدین. سئوی داخلی (Onpage SEO) یه سری از فعالیتاتون در چگونگی ارائه محتوا، سئوی کلی سایت و رعایت اصول بهینه سازیه که واسه رتبه بندی بهتر سایت در یافته های جستجوی گوگل باید در نظر گرفته شه. با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول کلیدی زیر می تونین در همین زمینه موفقیت مناسبی رو به دست بیارین.

  • نشانی صفحات

  نشانی صفحات شما می تونه یکی از نکات کلیدی دیگری باشه که واسه سئو سایت خود باید انجام بدین. نشانی صفحات باید شامل کلمات کلیدی و یا کلمات درستی که محتوا رو توصیف می کند باشه.

  • انتخاب عنوانی منحصر بفرد

  انتخاب عنوانی مناسب و منحصر بفرد می تونه باعث موفقیت سئو داخلی سایت شما شه. در انتخاب عنوان صفحات داخلی دقت کنین و تلاش کنین که از کلمات کلیدی هدف گذاری شده در متن عنوان استفاده کنین. بهتره عنوان شما بیشترین حد دارای ۷۰ کاراکتر باشه و کلید واژه هدف گذاری شده شما در اول عنوان قرار گیرد.

  • هدینگ صفحات

  بهتره در انتخاب هندینگ صفحات هم دقت شه تا روش هدف دار سئو سایت به درستی انجام گیرد. هدینگا، هدف یه سایت رو در چند کلمه میگن. شما می تونین بیشتر از یه هدینگ در محتوای خود استفاده کنین که باید شامل  h2تا h6 باشه. یه صفحه نباید دو تگ h1 داشته باشه، هم اینکه محتوای تگ عنوان و هدینگ نباید مثل هم باشن. واسه پیشرفت در سئو داخلی سایت خود بهتره از کلمات کلیدی خود در متن هندینگ استفاده کنین.

  • توضیحات متا

  هم جهت با سئو داخلی صفحات سایت خود بهتره واسه همه صفحات از توضیحات متا استفاده کنین. توضیحات متا باید منحصر بفرد باشه و بیشتر از ۱۵۰ کاراکتر نباشه. چون که اگه  کلمات بیشتر از مقدار تعیین شده باشه به صورت سه نقطه نشون داده شده در دید کاربران نیس.  واسه موفقیت در سئو داخلی سایت خود باید از کلمات کلیدی هدف در توضیحات متا استفاده کنین تا شانس موفقیت و جلب توجه کاربر رو زیاد کنین.

  • لینک سازی داخلی

  یکی دیگه از مواردی که در سئو داخلی سایت اهمیت  داره لینک سازی داخلیه.

  بهتره واسه پیشرفت در سئو داخلی سایت خود هر صفحه از سایت بیشترین حد با ۳ کلیک از صفحه اصلی قابل دسترسی باشه و متن لینکا شامل کلمات کلیدی باشن. شما می تونین با قرار دادن صفحات اصلی و مهم در منو سایت سئو داخلی صفحات خود رو بهتر کرد و یا با به کار گیری دسته بندی لینک سازی داخلی خود رو تقویت کنین.

  • سئو تصاویر

  در کنار سئو محتوایی بهتره به سئو تصاویر خود هم توجه کنین و با اضافه کردن برچسب(متن جانشین) ALT سئو سایت خود رو بهتر کرد. از اونجا که الگوریتمای گوگل درک کاملی از تصاویر ندارن با انتخاب متن جانشین مناسب می تونین جایگاه مناسبی در یافته های تصویری گوگل به دست بیارین. بهتره واسه همه صفحات خود متن جانشین مناسبی انتخاب کنین و از کلمات کلیدی هدف گذاری شده در این متن استفاده کنین.

  جفت و جور محتوای به درد بخور

  با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول بسیار کلیدی و ساده می تونین روش هدف دار محتوایی سایت خود رو هم به درستی انجام بدین تا در سئو سایت خود موفق باشین.

  • در مراحل تولید محتوا واسه سایت مطمئن شین که دست کم ۵۰۰ کلمه محتوایی منحصر بفرد تولید کرده باشین.
  • منحصر بفرد بودن خیلی خیلی مهمه کافیه خود شروع به نوشتن کنین.
  • به کار گیری کلمات کلیدی در روش هدف دار محتوایی مهمه. تلاش کنین به طور هوشمندانه ای از کلمات کلیدی هدف گذاری شده استفاده کنین. آمار دقیقی در مورد اندازه تکرار کلمات کلیدی وجود نداره ولی بهتره هر دو خط یه بار از کلید واژه استفاده کنین و از استفاده زیادتر از اندازه از این کلمات خوداری کنین تا بتونین در روش هدف دار سئو سایت خود پیروز باشین.
  • تلاش کنین با به کار گیری تصاویر، ویدیو، پی دی اف و…. جذابیت مناسبی رو واسه کاربران جفت و جور کنین.
  • از کپی کردن یا جمع آوری چند مطلب تو یه صفحه بدون انجام تغییرات جدا دوری کنین چون خیلی راحت واسه گوگل قابل تشخیص میشه.

  واسه کسب آموزشای بیشتر می تونین به مقالات در مورد تولید محتوای به درد بخور و با کیفیت مراجعه کنین و یا در دوره آموزشی ما با عنوان آموزش سئو و تولید محتوا شرکت کنین.

  بک لینک یکی از موارد دیگه ایه که در سئو سایت موثره. هر لینک ورودی از سایتای دیگه به صفحات سایت شما رو بک لینک یا Backlink می گیم. بک لینکا تاثیر مثبتی در سئو سایت دارن و موجب اعتبار صفحات سایت می شن. نکته ای که در بک لینک سازی هست اینه که هیچوقت از بک لینکای خریداری شده که به بک لینکای داغون کننده معروف ان استفاده نکنین و تلاش کنین با روشای طبیعی از جمله ثبت نظر در وبلاگا، گفتگو در فروما (انجمن)، پست مهمون، گوگل پلاس و بقیه شبکه های اجتماعی بک لینک سازی سایت خود رو تقویت کنین.

  بک لینک

   

  تموم چیزی که باید بدونین رو در اختیار شما گذاشته ولی واسه اجرای درست این موارد و کسب نتیجه نیاز به تجربه س. پیشنهاد میکنیم تجربیات خود رو روی تجارتای واقعی و مهم اجرا نکنین.

  Share