دیدنی های کامبوج

 

 

 

پایتخت: پنوم پن

زبان رسمی: خمر (رسمی) ، فرانسوی

نوع حکومت: سلطنتی

 

واحد پول: ریل(Riel)

مذهب: بودایی (رسمی ؛ اکثریت )

امید طول عمر: 48/4 سال

جمعیت: 13,363,421 نفر (July 2004 est.)

 

کامبوج کشوری است در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن پنوم پناست.

جمعیت این کشور ۱۴٫۸ میلیون نفر و زبان رسمی آن خِمِر است که خط ویژه خود را دارد. دین ۹۶ درصد از مردم این کشوربودایی و واحد پول آن ریــِل است. ۹۰ درصد از مردم آن از تبار خمر، ۵ درصد ویتنامی تبار و بقیه از اقوام مختلفند.

 

از نظر جغرافیایی کامبوج بخشی از شبه جزیره هندوچین به شمار می آید و با تایلند، لائوس، و ویتنام هم مرز است.در مورد سایر تور لحظه آخری ارزان و نیز تور لحظه آخری استانبول بیشتر بخوانید.

 

جغرافیا

 

مرکز کامبوج متشکل است از جلگه های حاصلخیز در دره ی رود مکونگ و در اطراف دریاچه ی تونله ساپ (دریاچه ی بزرگ) . در شمال و جنوب فلاتهایی قرار دارد که پوشیده از جنگل ها و علفزارهای استوایی است . کوههای پنوم کراون جنوبی در امتداد ساحل جای دارد .بلندترین نقطه : قله ی پنوم آئورال ، 1813 متر مساحت کامبوج ۱۸۱،۰۳۵ کیلومتر مربع است. این کشور از سمت شمال و غرب و جنوب با تایلند، از سمت شرق با ویتنام، و از نواحی شمالی با لائوس هم مرز است. کامبوج به خلیج سیام و آبراه های ویتنام دسترسی دارد.

 

آب و هوا : آب و هوای کامبوج استوایی و مرطوب است . فصل بادهای موسمی (از ژوئن تا نوامبر) موجب بارش باران سنگینی در سراسر کشور می شود ، در کوه ها مجموع سالانه ی بارش به 5000 میلی متر می رسد .

 

شهرهای مهم: با تام بانگ, کامبونگ چان

مساحت: 181,040کیلومتر مربع

خط ساحلی: 443کیلومتر

مختصات جغرافیایی: 13 درجه شمالی و 105 درجه شرقی

 

تاریخ

 

لفظ کامبوج، تلفظی فرانسوی است. نام باستانی این کشور، کمبوجا وابسته به لفظ افسانه ای کمبو است؛ و تأثیرات آمیخته به باورهای هندی، بیانگر کاربرد و حفظ این لفظ باستانی در کتیبه ها و متون کهن کامبوج است.

 

کامبوج از 1863 تحت الحمایه ی فرانسه بود ، و این وضع به غیر از دوران اشغال آن توسط ژاپن در جنگ جهانی دوم تا بازیابی استقلا در 1953 ادامه داشت . در طی دوره ی استعماری پادشاهی کامبوج اسماً کنترل را در دست داشت . در 1955 پادشاه (کانون پرنس) نورو دوم سیهانوک استعفاء کرد تا دولت فراگیر ائتلافی را رهبری کند ، ولی نتوانست از درگیری کامبوج در جنگ ویتنام جلوگیری کند یا بیم ایالات متحد را از هواداری اش از کمونیستها ، برطرف سازد . در 1970 وی طی کودتایی به طرفداری آمریکا از قدرت برکنار شد . این رژیم نظامی مورد حمله ی چریکهای کمونیستی قرار گرفت ، که در پی ایجاد آرمانشهر خودکفایی کارگری بودند .

از عبادتگاه باستانی و عظیم آنگکور وات گرفته تا تاریخچه ی وحشیانه خمر روژ، تاریخ کشور کامبوج، هر دو جنبه بهترین نمونه های هنر انسانی و وحشی ترین اعمال انسان در تاریخ را در بر گرفته است. چیزی که بیشتر مسافران را به این کشور غنی از فرهنگ می کشاند، تاریخ پر فراز و نشیب آن است. اما این کشور تنها به عبادتگاه ها و بناهای باستانی اش خلاصه نمی شود و برای هر کسی که به دنبال کمی ماجراجویی باشد، مقصدی پر از شگفتی است. سواحل ماسه ای سفید و آفتابی این کشور، جنگل های حومه ای و شهر پر جنب و جوش پنوم پن، باعث شده تا این کشور مقصدی مناسب و جذاب برای هر نوع سفری باشد. اگر قصد سفر به کشور جنوب آسیایی کامبوج را دارید، خودتان را برای یک سفر هیجان انگیز آماده کنید.دیدینی ها بیشتر در مورد تور گرجستان و همچنین تور دبی در سایت سفر باتو موجود است.

آنگکور وات (Angkor Wat)

 

بدون شک شهر آنگکور وات، از زیباترین و معروف ترین جاذبه های کشور کامبوج است. از طریق شهر کوچک سیام ریپ، می توانید به این شهر دسترسی پیدا کنید. عبادتگاه های مربوط به دوره آنگکوریان (اوایل قرن نهم تا پانزدهم قبل از میلاد) در این شهر، از جاه طلبانه ترین و باشکوه ترین بناها هستند و به همین دلیل، شهر انگکور وات به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای باستانی که باید به آن سفر کرد انتخاب شد. شهر آنگکور وات در زمان قرون وسطی، بزرگترین شهر دنیا به شمار می آمد. نیروخانه عظیم امپراطوری خمر، یکی دیگر از جنبه های متفاوت و باشکوه این شهر بود که بنایی پیشرو و هنرمندانه به شمار می آمد. از آنجایی که سکونتگاه های چوبی این شهر به دلیل مجاورت با جنگل احاطه و بعد ها فاسد شدند، مهم ترین جاذبه هایی که امروزه در سطح این شهر می توانید ببینید، عبادتگاه های باشکوه و معروف آن است.

 پنوم پن (Phnom Penh)

 

پایتخت کامبوج، قلب تپنده این کشور است. شهری با خیابان های فریبنده، سر و صدای ماشین ها و موتورهایی که در هرجای آن دیده می شود و ممکن است در نگاه اول شما را کمی گیج کند. این شهر در زمان حکومت خمر تخریب شد و تقریبا چیزی از آن باقی نماند. اما پنوم پن توانست دوباره به دوران اوج خودش برگردد و به یکی از پویا ترین و پر انرژی ترین شهر های جنوب آسیا تبدیل بشود. پنوم پن با داشتن کافه ها و رستوران هایی که در باقی شهرهای کامبوج بی رقیب اند، برای بسیاری از افراد یک شهر بین المللی و جهانی به شمار می آید. این شهر با داشتن آثار تاریخی پراکنده، یکی از بهترین مکان ها برای افرادی است که می خواهند تاریخ این کشور و دوران مدرن آن را با هم کشف کنند.در باره تور مشهد بیشتر بدانید.

 

پری ویر

 

پری ویر یک معبد خمر واقع در بالای یک صخره ۵۲۵ متری در کوه های دانگرک ، در مرز بین کامبوج و تایلند می باشد و نسبت به تمامی معابد خمر، یک منظره متفاوت دارد. بسیاری از معبدها در قرن یازدهم و دوازدهم در طول سلطنت پادشاهان خمر یعنی سوریاوارمان اول و سوریاوارمان دوم ساخته شدند. این معبد به شیوا، خدای هندو اختصاص داده شده بود. این معبد برای یک دوره طولانی مدت موضوع مناقشه ارضی میان تایلند و کامبوج بود و چند سرباز در درگیری سال ۲۰۰۹ نیز کشته شدند. سیهانوکویل

 

سیهانوکویل که برگرفته از نام یک پادشاه می باشد (نوردوم سیهانوک)، محبوب ترین ساحل کامبوج در خلیج تایلند است. سیهانوکویل مکانی است که در آن ایالات متحده آخرین نبرد خود را در جنگ ویتنام انجام داد. این شهر دارای سواحل شنی و سنگی می باشد. غواصی از محبوب ترین تفریح ها در برخی از جزایر دور از ساحل است. همچنین در شهر، هتل های لوکس پنج ستاره پذیرای مسافران می باشد. تونله ساپ

 

تونله ساپ ، بزرگترین دریاچه آب شیرین در جنوب شرق آسیا است و اهمیت عمده ای برای کامبوج دارد. این دریاچه بنا به فصول ، گسترش و یا کاهش می یابد. از نوامبر تا ماه مه، فصل خشکسالی کامبوج ، تونله ساپ به رودخانه مکونگ در پنوم پن تخلیه می شود. با این حال ، هنگامی که باران های سنگین در سال در ماه ژوئن آغاز می شود، جریان از تونله ساپ تغییر کرده و یک دریاچه عظیم را تشکیل می دهد. تونله ساپ منزلگاه بسیاری از جوامع چم ویتنامی و متعدد قومی نیز می باشد.