دانلود پایان نامه بررسی درجات توسعه و تفاوتهای آن در روستاهای مختلف شهرستان رودبار دسته‌بندی نشده

 

عنوان کامل پایان نامه :

تعیین درجه توسعه یافتگی نواحی روستایی شهرستان رودبار

قسمتی از متن پایان نامه :

۴- خصلت­های جامعه روستایی:

هرچند به دست دادن خصلت­های کلی جامعه روستایی دشوار است، اما اغلب پژوهشگران جامعه روستایی را واجد این ویژگی­های کلی می­دانند:

۱) کوچکی ابعاد، ۲) تراکم کم جمعیت، ۳) تجانس و یکدستی نسبی ساکنان به خصوص از نظر تقسیم کار و اختلاف در نقش­های اجتماعی، ۴) ثبات و مقاومت در مقابل تغییر، ۵) انزوای اجتماعی و جغرافیایی، ۶) اتکای جامعه به خانواده و ساخت سنتی خویشاوندی (محسنی، ۱۳۷۲).

سوروکین و زیمرمان هشت گروه از متغیرها را جهت تفکیک روستا از شهر در نظر می­گیرند که عبارتند از:

  1. ۱. اشتغال: اماکن روستایی شامل درصد بالایی از کارگران و خانواده­های آنها می­شوند که مستقیماً با زمین به منظور زراعت و فعالیت­های جنگلی سر و کار دارند.
  2. محیط: محیط جغرافیایی نواحی روستایی بیشتر دست پرورده طبیعت است تا ساخته دست بشر و چشم انداز آن طبیعی­تر و بیشتر مرکب از مزارع و جنگل­هاست تا عمارت و خیابا­ن­ها و کارخانجات.
  3. اندازه جامعه: اماکن روستایی معمولاً کوچک­تر از شهر­ها هستند.
  4. تراکم جمعیت: جمعیتهای نسبی در نواحی روستایی پایین­تر از شهرهاست.
  5. تجانس جمعیت: از لحاظ خصوصیات اجتماعی، جمعیت جوامع روستایی در مقایسه با جمعیت شهری متجانس­تر است.
  6. تمایز اجتماعی: تمایز و طبقه­بندی اجتماعی در شهر بیشتر به چشم می­خورد تا در روستا و اختلاف طبقاتی در روستا محسوس است.
  7. تحرک: تحرک هم به معنای فضایی و هم اجتماعی در روستا شدت کمتری دارد.
  8. سیستم روابط متقابل: روابط روستایی عمدتاً در سطح شخص و چهره به چهره است (Sorokin and Zimmerman, 1977).

 

 

در شرایط کنونی بسیاری از ویژگی­های نسبت داده شده به جوامع شهری و روستایی ممکن است مصداق خود را از دست داده باشند. همچنان که در مورد جمعیت و اشتغال توضیح داده شد در مورد سایر ویژگی­های اجتماعی همچون تجانس، تحرک اجتماعی و روابط متقابل، تمایزات بین جامعه روستایی و شهری به دلیل نفوذ و گسترش بی رویه شهرنشینی و فرهنگ شهری کمتر شده است. روستاها در کشورهای توسعه­یافته و حتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه کمتر ازهمیشه روستایی و یا دست کم دهقانی باقی مانده­اند. کمبودها و عدم برخورداری­ها در مقایسه با نقاط شهری در حال کاهش است و رفتار و روحیات روستاییان نیز «شهری می­شود».

گسترش زندگی شهری باعث در هم­شدن مرز جدایی جوامع روستایی و شهری و افزایش همپوشانی­های مشترک شده است. به طوری که هر چه بر معیارهای تمایز شهر و روستا افزوده شود، باز هم تعریف جامع و مانعی از روستاها و شهرها امکان­پذیر نیست. بر همین اساس گروهی از محققان مسائل روستایی و شهری، به جای افزودن بر ملاک­های تمایز برای ارائه تعریف دقیق­تر از روستا و شهر قائل به زنجیره روستا شهری شده­اند؛ برای مثال اگرچه تراکم جمعیت تعریف نواحی روستایی و شهری را تسهیل می­نماید، ولی کشیدن مرز دقیق بین این نواحی را به ویژه در حومه شهرهای بزرگ دشوار می­سازد. همچنین نواحی روستایی ممکن است براساس معیار نوع فعالیت به سادگی به عنوان نواحی غلبه کشاورزی به عنوان فعالیت اقتصادی تعریف شود. در صورتی که در یک ناحیه روستایی ممکن است جمعیت بسیاری با این نوع فعالیت­ها هیچ گونه ارتباطی نداشته باشند و در شهرها و بخش صنعت یا خدمات کار کنند و حتی نیازها و علایق آنها نیز با وجود سکونت در این نواحی هیچ گونه انطباقی با جمعیت روستایی­کشاورز نداشته باشد. به همین ترتیب با نفوذ فزاینده شهرهای بزرگ به ویژه در حومه بلافصل خود بر مقدار جمعیت ساکن در خارج از محدوده شهری یا نواحی روستایی که در عین حال به طور کامل وابسته به شهر هستند افزوده می­شود که نمونه آن روستاهایی است که در اطراف شهرهای بزرگ عمدتاً نقش خوابگاهی می­یابند (جمعه پور، ۱۳۸۵).

 

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

۱- ۴ -۱- هدف اصلی تحقیق:

هدف اصلی این تحقیق تعیین درجه توسعه ­یافتگی نواحی روستایی شهرستان رودبار می­باشد.

۱- ۴ -۲- اهداف اختصاصی تحقیق:

۱- شناخت نقاط قوت و ضعف نواحی روستایی در زمینه­های بهداشتی و درمانی، آموزشی، زیربنایی، ارتباطی

۲- شناخت درجات توسعه و تفاوتهای آن در روستاهای مختلف شهرستان رودبار

۳- شناخت درجات توسعه و تفاوتهای آن در بخش­ها و دهستان های مختلف شهرستان رودبار

دانلود پایان نامه بررسی درجات توسعه و تفاوتهای آن در روستاهای مختلف شهرستان رودبار دسته‌بندی نشده