دانلود رایگان پروژه درباره کنترل کیفیت با فرمت ورد

مقدمه

همانطور كه مي دانيم هرگونه تصميم گيري نيازمند به اطلاعات است و هرگونه از اطلاعات نيازمند به داده است. پس بايد داده داشت تا تصميم گرفت. براي اين منظور بايستي داده ها را ثبت كرد. داده ها چيزي فراتر از اعداد و ارقام هستند ، داده ها براي تجزيه وتحليل مسائل و مشكلات مختلف فرآيند ، مورد استفاده قرار ميگيرند .آنچه كه مهم و مفيد است اطلاعات است ، اطلاعات همان داده هاي پردازش شده اند .

يكي از مهمترين بحثهاي كه در شركتها به آن توجه خاصي مي شود، بحث مديريت استراتژيك و برنامه ريزي استراتژيك مي باشد. اهميت اين موضوع زماني مشخص مي شود  كه امروزه شركتها بايد در فضاي بين المللي فعاليت كنند و ديگر نمي توانند صرفاً به صورت به صورت شركتهايي چند محلي فعاليت داشته باشند. امرزوه بحث پيوستن به WTO نيز در كشورمان به صورت جدي مطرح شده است و سازمانها و شركتها بيش از پيش به ضوررت و اهميت بحثهاي استراتژيك پي برده اند و مي دانند كه سلامتي بلند مدت سازمان در گرو مديريت استراتژيك است.

مجتمعی كه در اين تحقيق مورد بررسي قرار خواهد گرفت،مجتمع کوشا پلاستیک مي باشد و صنعتي كه شركت در آن فعاليت مي كند و ما نيز آن را مورد بررسي قرار خواهيم داد. صنعت لوله و اتصالات پلي اتلين مي باشد. در ابتداي اين تحقيق در مورد محصولات پلي اتيلن مطالبي ذكر خواهد شد. سپس به معرفي مجتمع کوشا پلاستیک به صورت اجمالي خواهيم پرداخت. شناسايي محيط خارجي ، محيط داخلي و گرد آوري و تجزيه و تحليل اطلاعات محيطي، تدوين استراتژي کسب و کار نيز از مراحل بعدي اين تحقيق خواهد بود، كه از نظر شما خواهد گذشت.


 

معرفی کارخانه و محصول:

مجتمع تولیدی صنعتی کوشا پلاستیک واقع در شهرک صنعتی ملایر که لوله های پلی اتیلن در ابعاد مختلف تولید می کند نوع مالکیت این شرکت خصوصی بوده ودر سال1386تاسیس و در سال 1390 به دست معاون اول رئیس جمهور استارت خورد .

این شرکت نیز تولید کننده ی انواع قالب های پلیمری – ساخت انواع کالیبرها و ساخت انواع ماشین های پلیمری می باشد .

مواد اولیه این شرکت پلی اتیلن و دوده ی کربن است که از پتروشیمی های داخلی و از کشور کره تامین می شود . اگر مواد اولیه تغییر کند آزمایش کنترل کیفیت بر روی محصول جدید انجام می شود .

هر ساله دستگاه های این شرکت به روز می شود و سالیانه مقدار دو هزار تن تولید دارد .

جدول مشخصات لوله های پلی اتیلن و ساخت برای استاندارد 20-14427 می باشد .

انواع دستگاه های مورد استفاده در کارخانه :

  • موتور گیربکس
  • سیلندر ماردون
  • المنت
  • قالب به اتفاق سایزبندی
  • وکیوم شکل دهی ( خلاء)
  • وان خنک کننده
  • دستگاه مارک زن و متراژ زن
  • دستگاه کشش و کلاف جمع کن

تشریح سیستم کارخانه وبهبود کارخانه

در این کارخانه سیستم کنترل کیفیت به صورتی است که محصول را از چند لحاظ که در زیر آورده شده بررسی و آزمایش می کنند و با توجه به نتیجه این آزمایشات تصمیم به بعبود کیفیت یا ادامه همان روند گرفته میشود استانداردی ک در این شرکت وجود دارد استاندارد 2-14427لوله های پلی اتیلن است.

آزمایشات کنترل کیفیت کارخانه

1-ازمایش تست فشار هیدرو استاتیک:در این مرحله لوله را ب طول یک متر بریده و دو طرف ان بسته شده و داخل وان ابی که دمای ان 20-23 درجه سانتی گراد است قرار میگیرد و بسته به نوع لوله در فشار مشخصی قرار میدهیم مثلا قطر63 باید فشاری برابر 19.1 اتمسفر تحمل کند.

2-فشار ترکیدگی :به این صورت است که بعداز تست فشار هیدرو استاتیکی فشار را تا جای که لوله بترکد بالا می برند  وبعداز ترکیدت لوله درجهی فشار خوانده شده ویاد داشت می شود

3-تست دوده(مستربچ) :در این ازمون تکه ی ازلوله را بریده و وزن کشی می شود سپس در درون شیشه ی قرار داده و به کوره ای که 600 درجه ی سانتی گراد حرارت دارد هدایت می شود برای جلو گیری از اشتعال به درون شدشه گاز نیتروزن دمیده می شود و بعداز اتمام ازمایش مجداد وزن مواد درون شیشه را اندازه گیری می کنند واز وزن مواد اولیه کم می کنند

مستربچ=وزن اولیه_وزن بعداز ازمایش

4-تست چگالی :در این مرحله تله ای از لوله بریده شده و وزن کشی میشود سچس ان را توسط نخی به درون بشری که حاوی اتانول است قرار میدهند به صورتی که باید مغلق باشد و بعد از 15دقیقه خارج میکنیم ودوباره وزن کشی می کنیم سپس وزن اولیه را ازوزن بعداز ازمایش کم می کنیم تا چگالی بدست بیاید.

5-اندازه گیری:در این قسمت توسط کولیس قطر خارجی –داخلی وضخامت جداره اندازه گیری شده و یاداشت میشود .برای ضخامت لوله چون ممکن است ضخامت در دور تا دور لوله یکسان نباشد از چهار قسمت اندازه گیری شده و سپس میانگین گرفته میشود.

6-تست مشخصات ظاهری:در این مرحله لوله از لحاظ صافی سطح –حباب داربودن و وجود ترک مورد بازرسی قرار میگیرد.

آشنايي با صنعت لوله و اتصالات پلي اتيلن

لوله ها عموماً يك محصول صنعتي بوده كه طيف گسترده اي از كاربردها را تحت پوشش قرار مي دهند. انتقال انواع مايعات، گازها، سوسپانسيونها و جامدات پودري و ذره اي و همچنين كاربردهاي پزشكي و كشاورزي ازجمله مواردي هستند كه خطوط لوله را بعنوان يكي از سيستمهاي مهم انتقال مطرح مينمايند. جنس لوله ها با توجه به شرايط ويژه مصرف مي تواند از انواع الومينوم و آلياژهاي آن، فولاد و آلياژهاي آن نظير موليبدن و كروم، سيمان، بتن، بتن تقويت شده، سميان و آريست، شيشه، انواع ترموستها و ترموپلاستها و حتي در مواردي چوب باشد كه در اين ميان حدود 10% از كل لوله هاي مصرفي به لوله هاي پلاستيكي اختصاص دارد. حدود 80% مصرف جهاني لوله هاي پلاستيكي را لوله هاي پي وي سي تشكيل ميدهند كه پلي اتلين بادارا بودن 16% بازار پس از آن قرار مي گيرد.

انجام مطالعات بازار و بررسي ماهيت محصول از جهت مصارف داخلي و پتانسيل صادراتي نيز مي تواند راهگشاي مطمئني براي انجام مطالعات دقيق تر و در نهايت احداث چنين واحدهایي باشد كه بدليل مستقل بودن طرح از زمان و مكان معين، تنها ملاحظات كلي مربوط به آنها مدنظر خواهد بود.

تاريخچه پلي اتيلن

پلي اتيلن بطور اتفاقي در سال 1933 در شركت ICI انگلستان كشف و بلافاصله پس از كسب امتيازات برجسته بازرگاني بطور همگاني در سراسر دنيا تا به امروز بكار گرفته شد. 60% توليدات امروز به مصرف پلي اتيلن هاي بسته بندي (Film packaging) ميرسد. ليكن از آنجاييكه موارد مصرف براي توليداتي كه بايستي از كيفيت بالاتري برخوردار باشند، (نظر باك بنزين، روكش و عايقهاي كابلي، بشكه هاي مواد شيميايي و لوله هاي تحت فشار) وسيعتر بوده و نتيجه عدم رعايت كيفيت مناسب ، ضررهاي جبرانناپيذري را بجاي خواهد گذاشت، بايستي از استانداردها و مشخصه هايي استفاده نمود كه سلامت و كيفيت و بهره دهي آن را تضمينا مثلا لوله پلي اتيلن بتواند در زير زمين حدود 100 سال عمر نمايد.

لذا مواد مخصوص لوله پلي اتيلن و سيستمهاي توليد در طول ساليان گذشته مرتباً توسعه و بهبود يافته و نتيجه اينكه بكار گيري اين ماده در صنايع آب و گاز بصورت وسيعي در حال حاضر، معمول گرديده است.

چرا پلي اتيلن را براي لوله (pipe) استفاده مي نماييد؟

موفقيت در بكار گيري لوله پلي اتيلن فشار قوي براحتي و اتفاقي بدست نيامده، بلكه سيستم بدليل داشتن فوايد و مزاياي فراوان در مقابل سيستمهاي سنتي آهني، فولادي و سيماني نظير عدم پوسيدگي تحت هر شرايطي داشتن انعطاف در مقابل حركتهاي خاك و نشست ناپذيري از محل جوشها، پديده هايي كه در ساير انواع لوله باعث از بين رفتن آنها حتي قبل از رسيدن عمر پيش بينش شده براي آنها مي گردند، بدست آورده است.

از آنجاييكه پلي اتيلن ماده اي بي روح (inert) مي باشد، بر خلاف آهن و سيمان در مقابل خاكهاي اسيدي و با ساير شرايط فاسد كننده قابل پيش بيني و يا غير قابل پيش بيني مقاوم بوده و هرگز اسيب نخواهد ديد. هيچگونه نياز به روكش مجدد بمنظور مقاوم نمودن آنها در مقابل شرايط محيطي نداشته و در نتيجه هزينه اضافي در بر ندارد.

خاصيت انعطاف پذيري اين لوله ها در مقابل رانش زمين، زلزله و يا تغييرات دما، فوق العاده بوده و تنها لوله هاي انتقال آب و گاز پلي اتيلن در زلزله 1995 كوبه ژاپن سالم باقي ماندند.

چون لوله پلي اتيلن اغلب بوسيله جوش بهم پيوند داده مي شود، لذا فاقد ريسك نشت از محل جوشها بوده، در صورتيكه سيستمهاي ديگر از محل اتصالات و درزهاي انجام شده بكرات آسيب ديده اند.

بررسی محیط خارجی شرکت:

ويژگيها و مشخصات فني محصول:

لوله هاي پلاستيكي (پلي اتيلن) بعنوان يك محصول با خصوصيات شناخته شده ، قابل پيش بيني و شكل ظاهري قابل تجديد از زمينه هاي مصرفي روبه روشده برخوردار مي باشد. اين محصولات از نقطه نظر مشخصات فيزيكي و كاربرداري انواع بسيار متنوع و متفاوتي بوده كه براي هر كدام از اين انواع، استانداردهاي خاصي نيز تدوين گرديده است. مباحث ارائه شده در ذيل  خلاصه اي از اين تقسيم بندي را ارائه مينمايد.

طبقه بندي انواع لوله و اتصالات پلي اتيلن:

تقسيم بندي انجام شده براي اين محصول عمدتاً بر مبناي خصوصيات فيزيكي و كاربرد آنها مي باشد كه در ذيل مورد بررسي قرار گرفته است.

الف) طبقه بندي محصول براساس مشخصات فيزيكي:

از جمله خصوصيات اصلي لوله هاي پلي اتيلن مي توان به ضربه پذيري، سختي كم (كه اجازه پيچش با قطر كم را مي دهد) ذوب حرارتي، مقاومت در مقابل خوردگي و سايش، سهولت دسترسي به قطرهاي بالاتر و سهولت و حمل و نقل  اشاره نمود كه هر يك از اين موارد مي توانند موجب بهبود شرايط پذيرش يك محصول گردند. عمده ترين وجه تمايز  لوله های پلي اتيلن عرضه شده به بازار را مي توان در اختلاف دانسیته هاي آنها دانست.

پلي اتيلن سبك با وزن مخصوص در حدود  925/0 – 91/0 گرم بر سانتي متر مكعب از انعطاف پذيري و سهولت حمل و نقل بالائي برخوردار مي باشد.

پلي اتيلن متوسط با وزن مخصوصي در حدود 946/0-94/0 گرم بر سانتيمتر مكعب از انعطاف پذيري كمتري نسبت به نوع سبك برخوردار مي باشد.

پلي اتيلن سنگين با وزن مخصوصي در حدود 965/0-941/0 گرم بر سانتيمتر مكعب مقاومت بسيار مطلوبي در مقابل تركيدگي داشته و در انتقال هوايا مايعات پرفشار از آن استفاده مي گردد. رزين هاي مورد استفاد در اين لوله ها مي بايست در مقابل مكانيزم رشد تركهائي كه منجر به شكست لوله ميگردند از مقاومت مطلوبي برخوردار مي باشند.

قطر خارجي هر يك از اين لوله ها بترتيب ذيل بوده كه متناسب با اين قطر و شار عملكرد آن مي توان ضخامت مورد نظر براي ساخت را تعيين نمود.

نوع محصول قطر خارجي (مليمتر)
لوله هاي پليت اتيلني نرم (سبك) 200- 10
لوله هاي پلي اتيلني متوسط 500- 10
لوله هاي پلي اتيلني سخت(سنگين) 1000-10

از جمله خصوصيات مهم لوله هاي پلي اتيلن مي توان به مقاومت در برابر فشار هيدروستاتيكي كشش و همچنين شكنندگي آنها اشاره نمود كه مشخصات مربوط به اين موارد در استاندارد تدوين شده از سوي موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران (استاندارد شماره 1331) ارائه شده است.

بسته بندي اين محصولات نيز بصورت حلقه اي يا دسته هائي از قطعات بريده شده 6، 9 يا 12 متري انجام گرديده و به بازار مصرف عرضه مي شود.

ب) طبقه بندي محصول براساس كاربرد:

كاربردهاي مختلف انواع لوله هاي پلاستيكي (دربر گيرنده لوله هاي پلي اتيلن نيز ميباشد) را مي توان به سه دسته صنعتي، خدماتي و ويژه تقسيم نمود كه اين تقسيم بندي بشرح جدول  ميباشد.

هر يك از اين لوله ها با توجه به كاربرد منظور و منظور نمودن استحكام، عمر مصرف و بطور كلي خصوصيات مورد نظر در سرويس از جنس ويژه اي ساخته مي شود كه براي لوله هاي پلي اتيلن اين مورد به دانستيه هاي مختلف و احتمالا مواد افزودني ديگر محدود مي گيرد.

 

 

جدول جمع بندي كاربردهاي انواع لوله هاي پلاستيكي

نوع كاربرد موارد مصرف
صنعتي انتقال مواد شيميايي

فاضلابهاي صنعتي و خانگي

خدماتي كانالهاي برق و تلفن

سيستمهاي اب پاش مزرعه

لوله هاي چاه، ناودانهاي آب

ويژه مصارف پزشكي: سوزنهاي زير جلدي، لوله هاي خلاء دندانپزشكي و جراحي

مصارف خوراكي، ني هاي آشاميدني

 

از ميان كاربرداي ذكر شده در جدول فوق، لوله هاي پلي اتيلن ساخته شده براي استفاده هاي صنعتي و خدماتي عمدتاً از نوع سنگين بوده تا حداكثر سختي، قدرت كششي و مقاومت در برابر درجه حرارتهاي بالا را نشان دهند. اين در حاليست كه لوله هاي مورد استفاده در مصارف ويژه پزشكي معمولاً از نوع سبك مي باشند.

استانداردهاي ملي و جهاني لوله و اتصالات پلي اتيلن:

جهت عرضه هر كالاي مصرفي در بازار، دارا بودن كيفيتي مطلوب از مهمترين وظايف توليد كنندگان مي باشد. در اين راستا رعايت استانداردهاي ملي جهت مصارف داخلي و استانداردهاي جهاني كه جهت صادرات امري الزامي خواهد بود. در اين ميان موفقيت در بالا بردن ميزان فروش محصول همراه با كاهش قيمت تمام شده و از موارد حائز اهميتي است كه در صحنه رقابت با ساير توليد كنندگان بايد مورد توجه قرار گيرد.

اولين مرجع در اين زمينه، استانداردهاي تدوين شده از سوي موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران بوده كه فهرست استانداردهاي مربوط به لوله و  اتصالات پلي اتيلن در جدول  ارائه شده است.

از جمله متداولترين استانداردهاي جهاني مي توان به ASTM اشاره نمود كه در آن بيش از 10 مورد براي روشهاي آزمايش و ارزيابي خصوصيات پلي اتيلن مصرفي در لوله و تعدادي استاندارد پيشنهادي ديگر جهت اتصالات ونصب لوله هاي پلي اتيلن مبناي عمل قرار گرفته است. ديگر استانداردهاي متداول بين المللي DIN , BSI ميباشند كه پيرامون پلي اتيلن و اتصالات مربوطه مطالبي را منتشر نموده اند.

.دانلود رایگان پروژه درباره کنترل کیفیت با فرمت ورد

Be the first to comment

Leave a Reply